Tradiční oslava stříbrné svatby

Oslava stříbrného výročí svatby je obvykle důvodem k uspořádání velké rodinné oslavy, kam jsou pozvaní přátelé oslavenců i kolegové z práce. Je jasné, že aby se takto velká oslava vydařila, musí být dobře naplánovaná.

Ať už jste zde proto, abyste si naplánovali a uspořádali vlastní oslavu stříbrné svatby nebo proto, že hledáte rady a inspiraci na oslavu, kterou chcete uspřádat svým rodičům či přátelům, zde jste na místě, kde vám poradíme, na co byste při plánování oslav stříbrné svatby neměli zapomenout a jakým způsobem můžete oslavu pojmout.

S plánováním všeho potřebného na oslavu stříbrné svatby vám pomůže náš plánovač. Zodpovězte si na uvedené otázky a zjistěte, na co jste při plánování zapomněli, co musíte zařídit, případně jaké jsou trendy na oslavu stříbrného výročí svatby:

 1. Obnova manželského slibu
 2. Koho pozvat na oslavu stříbrné svatby
 3. Formální a neformální oslava stříbrné svatby
 4. Plánovač oslavy stříbrné svatby
 5. Jídlo a pití na oslavu stříbrné svatby
 6. Oblečení na stříbrnou svatbu
 7. Fotograf na stříbrnou svatbu
 1. Plánujete na výročí stříbrné svatby obnovu manželského slibu?

  Některé páry se po dovršení významného manželského jubilea rozhodnou obnovit svůj manželský slib. (více informací o této tradici, proč se děje a co je k ní potřeba naleznete pod odkazem Obnova manželského slibu)

  Oslava stříbrné svatby spojená s obnovou manželského slibu se v posledních letech stala velmi populární záležitostí. Ačkoli je tato tradice připisovaná spíš vyšším výročím, jako zlaté a diamantové svatbě, rozhodnutí, zda si svůj slib znovu vyměníte už po 25 letech, je jen na vás.

  Rozhodnete-li se znovu zpečetit svůj závazek vůči partnerovi, musíte si v dostatečném předstihu najít farnost, kde vám toto umožní a zamluvit si termín. Pro některé faráře není stříbrná svatba dostatečně významným jubileem na to, aby manželé obnovovali slib a místo toho vám mohou nabídnout požehnání.

  Obnova manželského slibu je symbolickým svatebním obřadem a tak je nutné se k ní podobně jako ke svatebnímu obřadu chovat, ať už jde o pozvánky hostům, vhodné oblečení, květiny a občas i nové snubní prstýnky.

 2. Kolik lidí chcete na oslavu stříbrné svatby pozvat?

  Snažte si na tuto otázku odpovědět co možná nejpřesněji. Počet vašich hostů může být rozhodujícím faktorem pro výběr restaurace, i výši vašeho rozpočtu. Tradičně je stříbrná svatba důvodem k oslavě celé široké rodiny a samozřejmě přátel, (především starých svatebních svědků) známých, kolegů či kolegyň z práce. Poté, co dáte dohromady jmenný seznam hostů, můžete začít rozesílat pozvánky na oslavu Stříbrné svatby.

 3. Plánujete pojmout oslavu stříbrné svatby formálně nebo neformálně?

  Formální oslava stříbrné svatby se nejčastěji odbývá po obřadu obnovy manželského slibu. Manželé i svatební hosté se sjedou do předem zamluvené, slavnostně vyzdobené restaurace, kde je daný zasedací pořádek i menu, po kterém přichází stříbrno-svatební dort.

  Formální oslava stříbrné svatby se hodí pro menší společnost, kde převažují spíše pracovní partneři a kolegové. Rozhodnete-li se oslavit své stříbrné výročí svatby formálně, věnujte dobrou pozornost zasedacímu pořádku a především výběru menu. Nehodí se pozvat formálně ustrojené hosty od formálního obřadu k neformálním jednohubkám, chlebíčkům a chipsům. Formální oslavy vyžadují i formální pohoštění, tedy alespoň aperitiv, předkrm či polévku, hlavní chod a zákusek.

  Oproti tomu neformální oslavu stříbrné svatby můžete uspořádat v zahradním altánu, party stanu, doma, na statku, u vody na golfu, zkrátka kdekoli, kde se vám líbí, nebo kde to má pro vás nějaký zvláštní význam.

  Neformální oslava stříbrné svatby se skvěle hodí jak pro rodinnou oslavu, tak i pro velkou společnost hostů. Ideálním řešením neformálních oslav stříbrné svatby jsou rautové stoly či grilovačka, kde lidé korzují, seznamují se a povídají si navzájem. Složení menu je při neformálním party zcela na vás a vašich chutích, můžete podávat třeba i pizzu, kuřecí křidýlka nebo hamburgery. Nezapomeňte ale však na slavnostní dort, který může mít podobu např. stříbrné cihličky nebo medailonu s datem.

  I přesto, že se jedná o neformální party, nepodceňujte výzdobu, dekorace a celkovou úpravu místa. I tyto zdánlivě malé detaily hrají podstatnou roli v tom, jaké vzpomínky si hosté a manželé na oslavu stříbrné svatby uchovají.

  Dalším důležitým bodem plánování je hudba: živá kapela nebo DJ dokáží často rozproudit zábavu víc, než reprodukovaná hudba, ale jsou i o to nákladnější.

  Pokud se nerozhodnete pro domácí, zahradní oslavu nebo piknik v přírodě a plánujete pozvat větší společnost hostů, pak včas myslete na rezervaci místa v restauraci, penzionu či kde jste se rozhodli svou stříbrnou svatbu oslavit.

 4. Jak naplánovat oslavu stříbrné svatby aneb plánovač oslavy stříbrné svatby:
  • Máte-li v plánu obnovu manželského slibu na stříbrné výročí svatby, začněte shánět farnost a zarezervujte si termín alespoň tři čtvrtě roku dopředu. Zejména buďte opatrní v případě kulatých dat, opakujících se cifer a sobotních termínů v hlavní svatební sezoně, od června do září. Zájem o tyto dny bude značný, ať už jde o kostely, ale třeba i oblíbené restaurace.
  • Pokud neplánujete oslavu stříbrné svatby jako domácí či zahradní party, pak vám doporučujeme co nejdříve se poohlédnout se po místě, které by se vám na oslavu líbilo a zarezervovat si jej. Zejména v hlavní svatební sezoně lze očekávat zvýšený zájem o příjemné restaurace, penziony, altány a statky a tak by se vám mohlo stát, že by vaše oblíbené místo bylo již obsazené.
  • Jakmile máte zamluvený termín u faráře nebo zarezervovanou restauraci, obešlete rodinu, přátele, staré spolužáky, kolegy, zkrátka všechny, které chcete na oslavě stříbrné svatby mít, s pozvánkami na oslavu. Nebojte se poslat pozvánky s větším předstihem, třeba i půlročním, hosté to jistě ocení při plánování dovolené.
  • Zhruba čtyři měsíce před oslavou začněte promýšlet pohoštění. Oslavy, svatby a i ty stříbrné svatby jsou především o dobré zábavě, jídle a pití, proto tuto část plánování nepodceňujte! Zkontaktujte cateringové agentury, domluvte se v restauraci na menu či začněte promýšlet, co budete vařit, péct a smažit.
  • Plánujete-li oslavit stříbrné výročí svatby doma nebo na zahradě, tři měsíce před oslavou máte nejvyšší čas sehnat, koupit nebo zamluvit v půjčovně zahradní party stan, lavičky stoly, židle a vše, potřebné pro vysněnou oslavu stříbrné svatby.
  • Tři měsíce před oslavou stříbrné svatby je také nejvyšší čas rozmyslet si, v čem 25. výročí svatby oslavíte. Zde záleží především na rázu celé oslavy. Zatímco jsou stříbrné šaty a oblek jsou velice efektní v restauraci, u táboráku nebo na domácí grilovačce mohou působit trochu nepatřičně. Pokud se chystáte na velkolepou gala oslavu, pak tři měsíce dopředu jsou nejzazším termínem pro návštěvu půjčovny společenských oděvů.
  • Plánujete-li oslavu stříbrné svatby ve velkém stylu, pak zhruba tři měsíce před dnem D byste se měli začít shánět po kadeřnici, vizážistce a případně fotografovi.
  • Pokud bystě měli rádi na oslavě stříbrné svatby živou kapelu nebo DJ, pak čtvrt roku dopředu je tak akorát na jejich sehnání a zamluvení.
  • Dva měsíce před stříbrnou svatbou byste měli mít alespoň rozmyšlené a ideálně i nakoupené dekorace a domluvenou květinářku. Dva měsíce předem máte také nejvyšší čas na sehnání a zamluvení cukráře na dort.
  • Pokud se vaše oslava stříbrné svatby bude odehrávat na dvou místech, pak si zhruba měsíc dopředu rozmyslete, jak budete přesouvat své hosty.
  • Chystáte-li oslavu stříbrné svatby jako domácí, zahradní party, měli byste mít týden dopředu nakoupené veškeré nápoje, vína, sudy piva i občerstvení, které chcete hostům podávat.
  • Týden před oslavou se ujistěte, že jsou zaplacení všichni dodavatelé, pošlete zprávu o potvrzení účasti fotografovi, kadeřnici, vizážistce, květinářce a kapele.

  Odpočívejte, relaxujte, dopřejte si masáž, zacvičte si, ať jste na 25. výročí svatby co nejkrásnější!

 5. Jaké jídlo a pití na oslavu stříbrné svatby?

  Je-li oslava stříbrné svatby formální, pak můžete vybírat z tradičních slavnostních jídel, např.: šunková rolka, knedlíčková polévka, svíčková řízek, dort. Pokud fandíte spíše exotické kuchyni, není nic proti ničemu, sestavíte-li menu z nabídky thajské nebo třeba indické restaurace.

  Chystáte-li oslavu stříbrné svatby jako neformální událost, pak je výběr jídla a nápojů jen a jen na vás. S hosty můžete zajít do pizzerie nebo je pozvat na zahradní grilovačku či poklady domácí kuchyně. Při sestavování menu pamatujte na děti na dospělé a případně i na vegetariány!

  Pokud hodláte hostům vykouzlit hostinu vlastníma rukama a nevíte, kolik čeho nakoupit, uvařit, upéct a usmažit, pak pamatujte, že standardně se v restauraci počítá 0.5 kg jídla na osobu. V příjemné domácí atmosféře a při dobé zábavě a pití však počítejte raději o něco víc!

  Ideální složení domácího rautu by mělo obsahovat teplé i studené pokrmy, masitá i bezmasá jídla, dostatek zeleniny, salátů, příloh, obložené sýrové, ovocné a zeleninové mísy.

  Co se týče nápojů, rozhodnutí, zda budete podávat šampaňské, pořídíte sud piva nebo vyloučíte jakýkoli tvrdý alkohol, záleží jen na vás. Rozhodně však pamatujte na dostatek nealkoholických nápojů, limonád, džusů a vody. Nezapomeňte ani na zapřisáhlé kafaře a připravte kávu do konvice.

 6. Co si obléct na oslavu stříbrné svatby?

  Oslava stříbrné svatby je bezesporu velkou událostí, ať už plánujete malou oslavu v rodinném kruhu nebo velkou party, a je dobré vědět, v jakém duchu hodláte oslavu 25. výročí svatby pojmout a jak se na ní ustrojit.

  Pokud se chystáte jít zpečetit svůj dávný manželský slib do kostela, volte nejlépe delší šaty či kostýmek v bílé, stříbrné, ivory, champagne nebo šedé barvě a pánové samozřejmě oblek nebo smoking. Tento den jste za symbolickou nevěstu a ženicha a tak by tomu mělo odpovídat i vaše ošacení. Na druhou stranu není nutné vybírat šaty ve svatebním salonu. Sněhobílé „šlehačkové dorty“ se k příležitosti obnovy svatebního slibu nehodí, pravá nevěsta jste přeci jen pouze jednou.

  V případě, že se nechystáte k obnově manželského slibu a namísto toho hodláte oslavit svou stříbrnou svatbu s hosty v restauraci, koktejl-baru, vinárně či jiném podniku, nehledě na cenovou skupinu, volte slavnostnější oblečení. Zda sáhnete po dlouhých šatech, koktejlkách, kalhotovém kostýmku, sukni s halenkou, obleku s kravatou či bez ní nebo společenských kalhotách s košilí záleží jen a jen na tom, v čem se cítíte dobře vy.

  Chystáte-li pojmout oslavu stříbrné svatby jako zahradní party s grilováním nebo domácí oslavu, neznamená to, že musíte být v teplákách. I na zahradní nebo domácí oslavu stříbrné svatby se hezky, slavnostně oblečte. Vzhledem k místu můžete zvolit ležérnější outfit, např. rifle s košilí či tunikou nebo šaty.

 7. Fotograf na stříbrnou svatbu

  Plánujte-li znovu stvrdit svůj manželský slib, pak není od věci myslet na profesionálního fotografa, který by tento symbolický obřad nafotil. Protože se však nejedná o pravou svatbu, není nutné ani žádoucí nechat po obřadu hosty čekat, zatímco se budete fotit.

  Chcete-li však přesto mít krásné, profesionální fotografie s partnerem a třeba i s dětmi po 25 letech manželství, můžete si domluvit focení s fotografem v jiný den nebo před začátkem oslavy stříbrné svatby, třeba na místě, které máte rádi nebo kde jste se fotili ve svůj svatební den. Velice zajímavě působí, pokusíte-li se napodobit některé z vašich svatebních fotografií, získáte tím krásný, romantický obraz běhu času vašeho manželství.

  Dalším krásným kontrastem je srovnání svatební fotografie, kde jste sami dva s partnerem oproti fotografii ze stříbrné svatby, kde kolem vás stojí vaše děti a domácí mazlíčci. Tato fotografie vám bude vždy ukazovat, co vše jste za 25 let manželství společně vybudovali.

  O hezké fotografie z oslavy stříbrné svatby se už jistě postarají vaši přátelé či děti.